Cep Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüzde cep telefonu alırken en çok düşülen hatalardan birisi de sahte cep telefonlarını tercih etmektir. Unutmayın ki, alacağınız sahte cep telefonu ile o telefonun orijinali birbirleri ile aynı özelliklerde asla değildir. Bu yüzden, ilk dikkat etmeniz gereken husus; eğer kalite istiyorsanız sahte cep telefonlarından uzak durun. Alışverişinizi güvenliği kanıtlanmış mağaza veya internet şubelerinden yapmalısınız. Günümüzde telefonların bire bir sahtesinin yapılabildiği bir teknolojinin varlığını unutmayın.

İhtiyaçların Belirlenmesi

Cep telefonlarının asıl amacı iletişim kurmak olsa da, teknolojinin nimetlerinden yararlanmak her zaman için iyidir. Ancak öncelikle ihtiyaçlarınıza uygun olan cep telefonlarını tercih etmeniz gerekir. Eğer telefon elinizden düşmüyorsa, sürekli uzun görüşmeler yapıyorsanız, her zaman şarj imkânınız yoksa (genelde çalışanlar için geçerlidir) bataryası uzun süre dayanan bir cep telefonu tercih etmek doğru olacaktır.

Bir başka örnek vermek gerekirse, sürekli müzik dinlemek, resim çekmek, video yakalamak, internete girmek gibi özellikleri kullanabileceğiniz bir cep telefonu arıyorsanız da ses çıkışının iyi olduğu, kaliteli kamerası, büyük ve kaliteli bir ekranı olan cep telefonlarını tercih etmeniz gerekir.

Fiyat mı Kalite mi?

Sanıldığının aksine fiyatı yüksek olan her cep telefonu kaliteli, fiyatı düşük olan her cep telefonu kalitesiz diye bir husus kesinlikle yoktur. Yukarıda bahsettiğimiz gibi ihtiyaçlarınızı tek tek belirlemek ve buna uygun bir cep telefonu almanız gerekir. Hiç kullanmayacağınız bir özelliği barındıran cep telefonu normal olarak pahalı olur ancak kalite konusunda size bir faydası olmaz, çünkü zaten kullanmayacağınız bir özelliğe masraf yapmış olursunuz.

3G Teknolojisi

3G teknolojisi ülkemizde birkaç yıl önce gelmiş olmasına rağmen, daha ilk çıktığı zamanlarda 3G teknolojili cep telefonu alan kişiler pişman oldular. Çünkü 3G teknolojili telefonların bol olmasına rağmen, bu özelliği kullanan kişi sayısı o kadar az ki, nasıl bir hata yapıldığı böylece gözler önüne seriliyor. Yani kullanmayacaksınız, almayın demek çok doğru oluyor.

Ayrıca 3G teknolojili telefon demek, önünde kamerası var anlamına geliyor demek değildir. Önünde her kamerası olan telefon 3G teknolojisine sahip değildir, üretici firmalar (genelde küçük çaplı ve tanınmamış) bu tür hileler ile telefonlarını satmaya çalışabilir. Bu yüzden 3G teknolojili telefon alacaksınız 3G, WCDMA, UMTS ifadelerinin bir tanesinin telefonda bulunduğuna dikkat etmelisiniz.

Küçük Hatırlatmalar

Sadece ihtiyaçlarınıza değil, zevkinize de uygun bir cep telefonu almanızda yarar olacaktır. Örneğin rengi, ağırlığı, boyutları, dokunmatik mi değil mi bunlar tamamen zevkinize kalmış. Diğer hatırlatmalar ise (günümüzde bu konularda fazla sıkıntı olmasa da) telefonun desteklediği GSM servisleri, alarmı ve ajandasının olup olmadığı, titreşim, serbest eller, ses kaydı, bas konuş, bluetooth, kızıl ötesi, kamera ve benzeri her türlüğü özelliğine dikkat etmelisiniz.