Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Günümüzde çoğu teknolojik ürünün olduğu gibi fotoğraf makineleri de sürekli geliştirmeler ile yenileniyor. Bu sebepten dolayı, alacağınız fotoğraf makinesinin size uzun süre yetebilecek özellikler ile donatılmış olması gerekiyor. Bu yazımızda sizlere fotoğraf makinesi alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedeceğiz.

Megapixel Devri Bitiyor

Dijital fotoğraf makineleri hayatımıza girdiğinden beri en önemli faktör megapixel oranı olmuştur. Eğer bir fotoğraf makinesinin megapixel oranı yüksek olursa, o kaliteli bir fotoğraf makinesidir düşüncesi ile hareket edilirdi. Ancak günümüzde ufacık cep telefonları bile bir dijital makinesi kadar megapixel oranına sahip olabiliyor. Hâl böyle olunca artık fotoğraf makinesi alırken, dikkat edilmesi gereken hususların değişiklik göstermesi normal olarak karşılanıyor.

Hangisini Kullanabileceksiniz?

Öncelikle ihtiyacınıza uygun ve kullanabileceğiniz özelliklerde bir fotoğraf makinesi hedefleyin. Eğer profesyonel bir fotoğraf makinesi almak istiyorsanız, fotoğraf çekme konusunda bilgi ve tecrübeniz olması gerekir. Eğer bu tecrübe ve bilgiye sahip değilseniz, amatör ancak kaliteli bir fotoğraf makinesi işinizi görür. Kullanmasını bilmediğiniz özellikleri olan bir fotoğraf makinesine masraf yapmanıza gerek yok.

Teknolojiye Uyum Sağlayın

Her geçen gün gelişen teknoloji ile megapixel oranının önemi azalarak, gece çekimi kalitesi, algılama teknolojileri, ISO kalitesi gibi özelliklerin önemi arttı. Bu yeni teknolojilerin en önemlilerinden birisi ISO teknolojisi. Işığın yetersiz ve ortam renklerinin dengesiz olduğu bir durumda en iyi kaliteyi yakalamak için ISO kalitesi yüksek olan bir fotoğraf makinesi tercih etmelisiniz.

Bu teknolojinin size faydaları arasında karanlık ve renk dengesinin olmadığı ortamlarda çektiğiniz fotoğrafların daha kaliteli olması, gülümseme, yüz algılama, obje ve insan algılama ile odaklama sistemi gibi birçok kolaylık sıralanabilir. Tabii ki bunların yanında kullanım kolaylığı, baskılardaki kalite, fotomontaj sırasında ayrıntılı görüntüler sayesinde kolay çalışma ve görüntüye tümü ile hâkim olma imkânı da sizlere sunuluyor.

Son olarak; megapixel değerinin önemi hâlâ büyük ancak artık neredeyse tüm fotoğraf makinelerinin megapixel oranları yükseldiği için, bu konu hakkında sıkıntı çekmeniz olası değil. Bu yüzden, megapixel değerinin yanında yukarıda bahsettiğimiz özellikleri de dikkate almanız gerekir. Ayrıca taşınabilirlik açısından kolaylık sağlayacak, göz zevkinize göre tasarlanmış fotoğraf makineleri de sizleri mükemmele ulaştırabilir.

En kaliteli ancak çok fazla alan kaplayan, ele avuca sığmayan bir fotoğraf makinesinin size sadece profesyonel çekimlerde yararı olur. Ancak tatil, gezi ve eğlence gibi durumlarda zorluk çekmeniz muhtemel.